Reportaże / Artykuły
Wtorek, 01 Grudzień 2015 15:21

Z kroniki Przedszkola nr 142

Pasowanie na Przedszkolaka

Dnia 06.11.2015r. w Przedszkolu nr 142 odbyło się ,,Pasowanie na Przedszkolaka’’ w grupie ,,Biedronek ‘’ i ,,Motylków’’. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola oraz wystąpiły przed tak licznie zgromadzoną publicznością.
Podczas uroczystości dzieci z grupy ,,Biedronek’’ zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas swojego krótkiego pobytu w przedszkolu. Razem z kolegami i koleżankami z grupy starszaków przywitały przybyłych gości. Śpiewały piosenki, recytowały wierszyki oraz zaprezentowały układy taneczno – ruchowe. Jedną z piosenek wykonały nawet w języku angielskim. Po zakończonej części artystycznej dzieci złożyły przysięgę dotyczącą zasad postępowania prawdziwego przedszkolaka. Następnie pani dyrektor naszego przedszkola dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom, opaskę z patronem swojej grupy oraz prezent – książkę. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na  poczęstunek.
W grupie ,,Motylków’’ uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka” prowadziła nauczycielka przebrana za wróżkę. Wypytywała ona dzieci czy potrafią wyrecytować wiersze, zaśpiewać piosenki i zatańczyć w parach proste tańce. Przedszkolaki zaprezentowały się wspaniale! Dzieci pokazały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Najważniejsze jest jednak to, że potrafiły przełamać lęk, nieśmiałość i stres, który towarzyszył każdemu podczas występów. Rodzice byli zachwyceni występami swoich pociech. Pasowania na Przedszkolaka dokonała również pani dyrektor przy pomocy zaczarowanej różdżki. Każdy maluszek dostał w prezencie pamiątkowy dyplom oraz pluszowego zajączka. Uroczystość zakończyła się  poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

mgr Monika Andrzejewska

-  nauczyciel wychowania  przedszkolnego

Wewnątrzprzedszkolny Przegląd Taneczny „Roztańczona wiosna” PDF Drukuj Email
Niedziela, 24 Maj 2015 16:30

Z kroniki  Przedszkola 142 w Poznaniu .

Wewnątrzprzedszkolny   Przegląd   Taneczny „Roztańczona wiosna”

,, Nasze Przedszkole jest miejscem
radości, mądrości i dobrej zabawy.
Dzieci poprzez różne formy pracy
rozwijają swoje zdolności artystyczne.”

Dnia 18 marca 2015 r.  w naszym przedszkolu odbył się  Wewnątrzprzedszkolny

Przegląd   Taneczny pt.: „Roztańczona wiosna”.  W przeglądzie wzięły udział wszystkie

grupy z naszego przedszkola. Ta uroczystość była okazją do podzielenia się z rówieśnikami

własnymi umiejętnościami artystycznymi, radością twórczą, a dla wielu dzieci stała

się debiutem na  scenie. Poprzez taniec dzieci przedstawiły swoje artystyczne

osiągnięcia, które były wypracowywane przez kilka miesięcy.

W repertuarze dzieci z wszystkich sześciu przedszkolnych grup znalazły

się różnorodne formy taneczne między innymi  taniec ludowy - Polonez,

taniec do muzyki filmowej, żywiołowe tańce dyskotekowe z elementem rapu,

zabawy taneczne do piosenek, a także rytmy afrykańskie.

Na przeglądzie został również zaprezentowany dzieciom taniec irlandzki przez

instruktorkę tańca -  panią Magdalenę Mak. Zaprezentowała ona również

strój tancerki irlandzkiej oraz nauczyła dzieci podstawowych kroków do tego tańca.

Prezentacja twórczości artystycznej dzieci to realizacja Rocznego Planu Pracy

Przedszkola pt.: „Edukacja Artystyczna – Taniec”. Zorganizowano w bieżącym

roku szkolnym szereg działań przybliżających dzieciom taniec:

- Wykorzystano  metody : „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej i Pedagogiki

Zabawy KLANZA do zabaw taneczno – ruchowych, improwizacji, ilustracji ruchem

treści piosenek i wierszy.

- Zapoznano  dzieci z tańcami z różnych stron świata  oraz z  tańcem ludowym.

Zajęcia taneczne były poprowadzone przez utalentowanych rodziców i profesjonalnych tancerzy.

-  W ramach współpracy ze Studiem Tańca Romy Jakubowskiej dzieci brały udział

w warsztatach tanecznych z serii „Taneczne cztery pory roku” cz. I i  II

- Oglądano  pokazy  taneczne  na żywo podczas koncertu  Kolorowych Nutek

z Pro Synfoniki – zapoznanie z tańcem  bollywood.

- Zorganizowano zabawy taneczne z ulubioną przytulanką w Dniu Pluszowego Misia.

- Wykorzystano na co dzień różne formy taneczne jako rodzaj terapii, mający na celu

rozładowanie emocji, ukierunkowanie energii dziecka i wchodzenie w relacje z innymi.

- Umożliwiono pokazy tańców dzieci przed publicznością w innych grupach w ramach

pomocy  przygotowania się do występu scenicznego, uczenie się  radzenia

z emocjami i własnym ciałem.

- Prezentowano  proste  układy  choreograficzne  podczas uroczystości przedszkolnych :

Pasowanie na przedszkolaka (grupa I,II), spotkanie gwiazdkowe z rodzicami (grupa I,II,IV ),

Dzień Babci i Dziadka (grupy I- VI).

Obserwując poczynania wychowanków na scenie stwierdzić można, że praca

wychowawczo-dydaktyczna realizowana w przedszkolu przynosi oczekiwane efekty.

Dyrektor Barbara Balwińska zamykając imprezę złożyła wiele ciepłych słów podziękowań

zarówno dzieciom jak i wychowawcom za zaangażowanie i przygotowanie wspaniałych

występów. Za trud włożony w przygotowanie tańców  wszystkie grupy otrzymały  dyplomy  i  upominki.

mgr Joanna Lewenda
Nauczyciel wychowania przedszkolnego