Listopad
1. Jesienna pogoda 2. Jesteśmy Polakami 3. Zwierzęta domowe 4. Zimno coraz zimniej
Dziecko w listopadzie: poznaje charakterystyczne cechy jesiennej aury uczy się posługiwać termometrem rozwija umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego integruje się przez wspólne zabawy z innymi dziećmi poznaje litery: D,B,K,L układa sylaby i słowa z poznanych liter, zaczyna czytać doskonali kompetencje językowe przez rozwijanie słownika czynnego; rozwija kompetencje matematyczne, poznaje cyfry: 4,5,6,7 posługuje się znakami:”,=” doskonali motorykę małą podczas prac plastycznych; doskonali umiejętności interpersonalne poprzez podejmowanie zabaw zespołowych; zna nazwę swojego kraju, umie odnaleźć go na mapie Europy wie jak nazywa się stolica naszego kraju, wie jak wygląda flaga, godło śpiewa fragmenty hymnu poszerza wiedzę na temat różnych regionów Polski i świata; obcuje z muzyką poważną, poznaje wybrane utwory F. Chopina, słucha opowiadań na temat jego życia i twórczości wypowiada się swobodnie na forum grupy na bliskie mu tematy wie jak opiekować się zwierzętami w domu rozpoznaje i nazywa wiele gatunków zwierząt bierze udział w grupowym Dniu Pluszowego Misia słucha bajek i opowiadań dla dzieci, potrafi wypowiadać się na ich temat wypowiada się na dany temat; doskonali sprawność motoryki małej i dużej; bawi się w ogrodzie przedszkolnym; wie, jak przygotowujemy się do zimy
Realizacja Programu Wychowawczego:
Wartość: OJCZYZNA 1. Poznaj i szanuj symbole narodowe: godło, barwy, hymn. 2. Poznaj pomniki polskiej historii (m. in. Wawel, Zamek Królewski).
Wartość: ŚRODOWISKO NATURALNE 1. Nie hałasuj w lesie. 2. Nie niszcz grzybów trujących. 3. Segreguj odpady . Oszczędzaj wodę.
Wartość: KONTAKTY RÓWIEŚNICZE 1. Wyrażaj swoje emocje w sposób zrozumiały i akceptowany przez innych. 2. Nie obrażaj się 3. Nie wyrządzaj krzywdy innym. 4. Baw się tak, abyś nie przeszkadzał innym.
Wiersze i piosenki
Listopad Przyszedł sobie do ogrodu stary, siwy pan Listopad. Grube palto wziął od chłodu i kalosze ma na stopach.
Deszcz zacina, wiatr dokucza. Pustka, smutek dziś w ogrodzie. Pan Listopad cicho mruczy: nic nie szkodzi, nic nie szkodzi.
Po listowiu kroczy sypkim na ławeczce sobie siada. Chłód i zimno. Mam dziś chrypkę. Trudna rada, trudna rada.
Wanda Grodzieńska
A ja mam psa Gdzie ta mała się podziała" woła tata, "Co ta mała zmalowała" mówi brat. Ciągle tylko: taka mała, taka mała, Krasnoludek, okruszyna, pchełka, skrzat. A ja mam psa, a ja mam psa, Przyniosłam go z podwórza. A ja mam psa, małego psa, Dla niego jestem duża. Malutki jest i biedny jest, Bo wcale nie miał domu. Tatusiu spójrz ten pies już wie, Że duża chce mu pomóc. Bo ona ma małego psa, Przyniosła go z podwórza. Bo ona ma małego psa I jest dla niego duża. "Przy tej dużej to nie zginę" myśli piesek. Duża wzięła mnie do domu, dała jeść. I wykąpie mnie ta duża i uczesze. Z taką dużą to na świecie dobrze jest. Bo ona ma małego psa, Przyniosła go z podwórza. Bo ona ma małego psa I jest dla niego duża. Pomogłam mu i on mi też Troszeczkę w życiu pomógł. No kto tu jest, no kto tu jest Najmniejszy teraz w domu? Bo ona ma małego psa, Przyniosła go z podwórza. Bo ona ma małego psa I jest dla niego duża.
"Znak"
Czy wiesz, jaki to znak: W czerwonym polu Biały ptak? - Wiem - odpowiedział Jędrek mały - To jest znak Polski: Orzeł Biały. Maria Łaszczuk
Plac zabaw - piosenka
1. Już w oczach radość, bo słońce świeci na spacer pora iść. Na placu zabaw jest dużo dzieci, bawić się chodźmy dziś! Ref.: Plac zabaw, plac zabaw, tu z kolegami poznasz zabaw sto. Plac zabaw, plac zabaw, w słoneczne dni odwiedzasz go!
2. Są tu drabinki i karuzela, każdy się kręcić chce! A w piaskownicy z mokrego piasku babki zrobimy dwie.
3. Miło jest huśtać się na huśtawce, wszyscy lubimy to, że hej. Możemy puszczać barwne latawce, wietrzyku, dla nich wiej!
4. Ciekawi świata zawsze jesteśmy, uczyć się każdy chce. Bawić się świetnie na placu zabaw możemy całe dnie!
Pamiątki z wakacji - piosenka
Skąd te śmiechy, skąd te piski? To plecaki i walizki zgromadziły się na stacji, bo już wracać czas z wakacji. Były w górach i nad morzem, żeglowały po jeziorze, odwiedziły każdy kątek, teraz wiozą moc pamiątek. Ref.: Muszelki, bursztyny, z kory łódeczki, kamyki i szyszki, śmieszne kubeczki. Latawce bez sznurka, wędki składane, koszulki ze zdjęciem, piłki dmuchane. Wszyscy dobrze wiedzą o tym, że najmilsze są powroty. A radości więcej mamy, gdy jedziemy z pamiątkami. Położymy je w szufladach, będą chętnie opowiadać o słoneczku, plaży, lesie, kiedy przyjdzie słotna jesień. Ref.: Muszelki, bursztyny…
Czy wakacje mają wady? - wiersz Każdy z nas chyba wie doskonale: Wakacje mają tysiące zalet! Są kolorowe i rozbrykane, Psotne, Beztroskie, Zaczarowane… Bo choćby nawet jak z cebra lało, To zawsze jakiś promyk, nieśmiało, Na ziemię dotrze, w nos połaskocze I już się razem z wiatrem chichoczesz! Wakacje mają tysiące zalet… I jedną wadę, niebłahą wcale: Kończą się cztery chwilki przed wrześniem, A to jest dużo, duuużo za wcześnie. Agnieszka Frączek
|