"Barbórka" PDF Drukuj Email
Niedziela, 08 Grudzień 2019 21:15

Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka - święto wszystkich górników. Dowiedzieliśmy się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat górniczego stroju. Oglądaliśmy i porównywaliśmy ciężar: barytu, węgla kamiennego i soli kamiennej. Największą atrakcją okazała się jednak możliwość przymierzenia pięknej i wyjątkowej czapki górniczej (czako). Czako z przodu ma godło górnicze, perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania węgla i drążenia szybów. Dzieci dowiedziały się, że barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.

 
 

 

design:w3a.pl